Home » Handbal, International » Stirea zilei in sportul romanesc: Romania-Muntenegru 28-25! Tricolorele s-au calificat in marea finala de la Campionatul Mondial de handbal junioare

Nationala Romaniei Campionatul Mondial de handbal junioare Romania a invins Muntenegru in semifinale, dupa un meci echilibrat pana aproape de finalul intalnirii, iar fetele noastre lupta pentru aur in marea finala a Campionatului Mondial de handbal junioare (Under 18).

Asa cum era preconizat, a fost o semifinala foarte disputata, cu doua echipe apropiate ca valoare.

Tricolorele au inceput mai bine partida, au condus cu 3-0 (min.5) si 6-3 (min. 11), dar muntenegrencele au revenit spre final de prima repriza, conducand cu 13-12 dupa primele 30 de minute de joc.

Lupta crancena a continuat si dupa reluare, insa cu un plus pentru Romania pe faza de atac. Mult mai agresive in ofensiva, tricolorele trec la conducere la mijlocul reprizei secunde, avand doua goluri avantaj dupa 48 de minute de joc, 23-21. Muntenegrencele egaleaza la 24 in minutul 55 si se parea ca partida va avea un final extrem de echilibrat. Nu a fost sa fie, tricolorele dand dovada de curaj si inspiratie pe faza de atac, reusind sa se distanteze decisiv si sa-si adjudece victoria cu scorul de 28-25.

Desi a fost o victorie de echipa, datorata in special determinarii unui grup intreg, Cristina Laslo si Bianca Bazaliu s-au remarcat in ofensiva, cu 10, respectiv, 9 goluri marcate. Pericolul numarul 1 de la muntenegrence a fost si de aceasta data Durdina Jaukovic, cu 12 reusite.

Un rezultat exceptional pentru tricolore, tinand cont ca fetele noastre au ajuns in marea finala fara infrangere, doar cu un egal in fata Danemarcei, in grupe (30-30). A fost si o revansa binemeritata a tricolorelor, care au pierdut ultima intalnire directa oficiala de la Campionatul European de anul trecut din Polonia, pentru locurile de clasament 5-6.

Finala mare se va disputa duminica, 3 august, cu incepere de la ora 18:00. Adversara Romaniei se va decide tot astazi, dintre Danemarca si Germania, nordicele impunandu-se categoric in partida disputata in faza grupelor.

Romania: Maria Izabela Rosca, Madalina Ion – Andreea Taivan, Oana Maria Buca, Dana-Abed Kader (1), Iulia Andrei, Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (2), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (10), Bianca Maria Bazaliu (9), Daniela Corban (1), Alexandra Carasol,  Florenta Ilie, Lorena Ostase (5). Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma.