Home » Handbal, National » Cupa 1 Decembrie, handbal feminin: Romania-Spania 29-21 (16-11)

Cupa 1 Decembrie, handbal feminin: Romania-Spania 29-21 (16-11)

nationala romaniei de handbal tineret Dupa victoria in fata Ungariei, nationala Romaniei de handbal feminin tineret (Under 19) a invins nationala Spaniei la 8 goluri diferenta.

Tricolorele au intalnit sambata seara, la Sala Polivalenta din Caracal, nationala similara a Spaniei, in cel de-al doilea joc al turneului de pregatire intertari “Cupa 1 Decembrie”.

Romancele au controlat in totalitate jocul, ibericele nereusind sa tina pasul cu campioanele mondiale de handbal junioare. Tricolorele au avut si 7 goluri avantaj in prima repriza, dar Spania a redus diferenta la doar 4 goluri, 16-11, dupa primele 30 de minute de joc. Ibericele s-au apropiat la 3 goluri in repriza secunda, in doua randuri, 16-13, 19-16, dar elevele antrenate de Aurelian Rosca si Gavril Kozma au marit ritmul spre final, printr-un joc variat ce a derutat defensiva oaspetelor.

Romania se impune cu 29-21, iar marele test il va avea maine, 6 decembrie, in Slatina, cand tricolorele vor intalni Danemarca. Cele doua formatii au castigat ambele jocuri din acest turneu, iar in grupele Campionatului Mondial de handbal junioare au terminat la egalitate, 30-30.

Romania: Madalina Ion, Yulia Dumanska, Alexandra Prodan – Andreea Corban (2 goluri) Iulia Andrei (1), Alexandra Dindiligan (6),  Sonia Seraficeanu (1), Florentina Craiu (1), Sonia Vasiliu, Loredana Vartic (2), Cristina Laslo (6), Bianca Maria Bazaliu (7), Daniela Corban, Lorena Ostase, Anca Polocoser (3). Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma. Din lotul convocat pentru aceste parttide amicale mai fac parte Elena Dache, Florenta Ilie si Alexandra Carasol.

Evolutia scorului – min.5: 3-0, min.10: 7-2, min.15: 8-4, min.20: 12-5, min.25: 14-7, min.30: 16-11, min.35: 16-13, min.40: 19-15, min.45: 23-17, min.50: 27-19, min.55: 28-20, min.60: 29-21.