Home » Handbal, International » C.M. handbal masculin under 21: Romania pierde cu Spania, dar termina pe locul 2 in grupa B. Urmeaza Tunisia in optimi

Romania handbal masculin under 21 CM Brazilia Nationala Romaniei de handbal masculin under 21 a pierdut in ultima partida din grupa B, cu 18-23 in fata Spaniei, dar termina grupa pe locul secund, cu 6 puncte.

In ultima etapa a grupei B de la Campionatul Mondial de handbal masculin tineret s-au intalnit ocupantele primelor doua locuri in clasamentul intermediar, Spania si Romania, ambele echipe avand acumulate 6 puncte, tricolorii inregistrand doua victorii si doua rezultate de egalitate.

Dupa 26 de minute de joc, in care ambele echipe au condus pe tabela, ibericii s-au distantat pe final de repriza, terminand mitanul cu 3 goluri avantaj, 15-12. Repriza secunda a fost mai saraca in goluri, spaniolii castigand partida cu scorul de 23-18.

Asadar, prima infrangere pentru tricolori la acest Campionat Mondial, dar Romania isi pastreaza locul secund in grupa datorita victoriei Serbiei in partida cu Qatar, 37-22 (15-13).

In optimile de finala, Romania va intalni ocupanta locului 3 in grupa A, Tunisia, iar in cazul unei victorii tricolorii vor intalni in sferturi castigatoarea din partida Franta-Norvegia.

Spania-Romania   23-18 (15-12)

Romania: Ionut Iancu, Ciprian Bobeica – Roland Talmaier, Ionut Nistor Ionita (1 gol), Nicolae Ungureanu (1), Dan Racotea (7), Mihai Militaru (1), Petru Stroe, Adrian Rotaru (3), Vlad Sincelean,  Ramon Somlea (1), Andras Szasz, Nicusor Negru (2), Gabriel Burlacu (1), Bogdan Manescu (1). Antrenor principal: Ovidiu Mihaila.

Clasament final grupa B: 1) Spania 8 p.; 2) Romania 6 p.; 3) Qatar 6 p.; 4) Portugalia 5 p.; 5) Serbia 5 p.; 6) Angola 0 p.;