Home » Handbal, International » Handbal masculin under 21: Inca un egal la Mondiale! Romania-Serbia 21-21 (13-9)

Romania handbal masculin under 21 CM Brazilia Nationala Romaniei de handbal masculin under 21 a remizat cu Serbia, tricolorii dominand partida timp de 51 de minute.

In cea de-a treia etapa a grupei B din cadrul Campionatului Mondial de handbal masculin under 21, tricolorii au intalnit Serbia, partida avand loc vineri de la ora 00:30, ora Romaniei.

A fost un inceput bun pentru echipa pregatita de Ovidiu Mihaila, care conducea cu 9-3 dupa 18 minute de joc. Sarbii au mai redus din diferenta, dar tricolorii aveau un avans de 4 goluri dupa 30 de minute de joc.

Tricolorii au condus si la 5 lungimi in minutul 36, 16-11, dar atacul nu a mai functionat si Serbia a egalat la 19 cu 7 minute ramase de joc. S-a mers cap la cap pana la final, tricolorii evoluand in 5 jucatori in ultimele 4 minute ale partidei, datorita eliminarilor lui Sincelean si Ungureanu.

Meciul s-a incheiat la egalitate, 21-21, iar tricolorii acumuleaza 4 puncte in 3 partide. Nicusor Negru a fost cel mai bun marcator al intalnirii (6 goluri), fiind urmat de Gabriel Burlacu (5 goluri).

In penultima etapa a grupei B, Romania va intalni Angola, echipa cu zero puncte dupa cele 3 jocuri disputate.

Romania-Serbia 21-21 (13-8)

Romania:  Ionut Iancu, Ciprian Bobeica – Roland Talmaier, Ionut Nistor Ionita (1 gol) , Nicolae Ungureanu, Dan Racotea (1), Mihai Militaru (4), Petru Stroe, Adrian Rotaru (2), Vlad Sincelean (2),  Ramon Somlea, Andras Szasz, Nicusor Negru (6), Gabriel Burlacu (5), Bogdan Manescu. Antrenor principal: Ovidiu Mihaila.

Evolutia scorului – min 5: 1-1, min.10: 4-1, min.15: 6-2, min. 20: 9-5, min. 25: 11-7, min. 30: 13-9, min. 35: 15-10, min. 40: 17-12, min. 45: 19-14, min. 50: 19-17, min. 55: 19-19, min. 60: 21-21.