Home » Handbal, International » Campionatul European de handbal masculin: S-a decis componenta Grupei Principale 2!!! Vezi rezultatele grupelor C-D si clasamentul actual in Main Round 2

croatia - suedia handbal amsculin Vineri seara s-a decis componenta in Grupa Principala 2, Franta si Croatia fiind echipele calificate in Main Round cu maximum de puncte.

In ultima etapa din Grupa C, Polonia  a reusit prima victorie la acest Campionat European, in fata Rusiei. De remarcat forta de lupta a polonezilor care au revenit de la 9-14 in minutul 29, castigand partida cu 24-22. In ultimul meci al grupei C, campioana olimpica, Franta, a reusit sa castige in fata Serbiei, terminand astfel grupa cu maximum de puncte. De mentionat este faptul ca urmatoarele 3 formatii din grupa C au inregistrat cate o victorie, Serbia fiind eliminata pe criteriul golaverajului inferior avut in intalnirile cu Polonia si Rusia.

In grupa D, Croatia si Suedia au oferit un meci spectacol, adjudecat la limita de croati, desi suedezii au inceput mai bine partida, cu un avans de 3 goluri in minutul 14, 6-3. Croatii au revenit si au dominat spre sfarsitul jocului, au condus cu 24-21 in minutul 58, dar au castigat la limita partida cu Sedia, 25-24. In celalalt joc al grupei, Belarus a reusit o victorie convingatoare in fata Macedoniei, interul stanga al Barcelonei, Siarhei Rutenka, fiind performerul intalnirii cu 8 reusite.

Belarus – Muntenegru   29-23 (13-13)

Clasament: 1) Croatia 6 p.; 2) Suedia 4 p.; 3) Belarus 2 p.; 4) Muntenegru 0 p.;

Dupa unirea celor doua grupe clasamentul Main Round – Grupa Principala 2, arata astfel:

1) Croatia 4 p.; 2) Franta 4 p.; 3) Suedia 2 p.; 4) Polonia 2 p.; 5) Rusia 0 p.; 6) Belarus 0 p.;