Home » Fotbal, International » Echipele spaniole revin spectaculos si se califica in semifinalele Europa League, alaturi de Benfica si Juventus

valencia basel 5-0 Joi seara s-a disputat mansa retur din Europa League,  Sevilla si Valencia obtinand calificarea in semifinale, dupa ce au pierdut in prima mansa cu 1-0, respectiv 3-0.

Benifica a reusit sa castige si pe teren propriu in fata olandezilor de la AZ Alkmaar cu 2-0, obtinand calificarea cu 3-0 la general. Dupa victoria din deplasare cu 1-0, Juventus a obtinut victoria si “acasa” cu 2-1, golul victoriei fiind un autogol al lui Samuel Umtiti.

Valencia a reusit revenirea serii, dupa ce formatia spaniola pierduse in Elvetia, la Basel, cu 3-0. Spaniolii au dus meciul in prelungiri prin dubla lui Paco Alcacer si reusita lui Eduardo Vargas. Acelasi Alcacer avea sa realizeze tripla in prelungiri, cu 6 minute inainte de expirarea timpuluid e joc, iar Juan Bernat inchide tabela pentru un 5-0 aparent surprinzator.

Titrata echipa portugheza FC Porto nu a reusit sa-si pastreze avantajul de 1-0 obtinut pe teren propriu, FC Sevilla reusind victoria in retur cu 4-1. Ivan Rakitic a deschis scorul in minutul 5 din lovitura de la 11 metri, iar Vitolo si Carlos Bacca au marit avantajul pentru gazde la 3-0. Gameiro puncteaza inca o data in minutul 79, iar Ricardo Quaresma reuseste golul de onoare pentru portughezi, in ultimul minut de joc.

Iata rezultatele complete si marcatorii din sferturile de finala Europa League, mansa a-II-a

Benfica – Alkmaar   2-0 (1-0)