Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau – HCM Minaur Baia Mare 24-26 (13-14)

Handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau – HCM Minaur Baia Mare 24-26 (13-14)

stiinta md bacau hcm minaur baia mare In etapa a IV a a Ligii Nationale la handbal masculin, Minaur Baia Mare a obtinut o victorie importanta pe terenul Stiintei Municipal Dedeman Bacau, dupa un meci echilibrat decis in ultimul minut de joc.

Joi seara, 18 septembrie, bacauanii au disputat cel de-al doilea joc pe teren propriu, in acest sezon de campionat, in compania formatiei HC Minaur Baia Mare.

Cu doua echipe mult schimbate fata de sezonul trecut, partida din Sala Sporturilor Bacau se anunta una echilibrata. Cele doua formatii au condus pe rand in prima repriza, singurul avantaj de doua goluri apartionandu-i echipei din Baia Mare, 14-12 in minutul 29. Prima repriza se incheie cu un avantaj minim pentru oaspeti, care au condus in repriza secunda pana in minutul 47, cand bacauanii au egalat la 19. Jocul a continuat sa fie echilibrat pana in minutul 57, cand scorul era egal 24, moment in care aruncarea de la 7 metri a lui Alonso a fost aparata de portarul Razvan Pop. In ultimul minut de joc Steffen Stegavik aduce echipa baimareana in avantaj, cu un om in plus pe teren, moment in care antrenorul bacauan decide sa scoata portarul si sa-l introduca pe Victor Alonso. Tocmai spaniolul avea sa scape balonul din mana in atac, iar Antonio Pribanic “inchide” tabela la 26-24 pentru HCM Minaur Baia Mare.

Stiinta M.D. Bacau: Stefan Grigoras, Raducu Tamas, Valeriu Erhan – Iancu Dragos, Ionut Rotaru (3), Marius Bondar (4), Victor vartic, Masachs Gelma Josep (2), Michelin Celestin (2), Mikk Pinnonen, Valeriu Erhan, Rares Paunica (1), Vladimir Carali, Martin Johannson (1), Alin Campan, Victor Alonso (6), Tin Tokic (5). Antrenor principal: Mateo Garralda.

HCM Minaur Baia Mare: Pop Razvan, Peter Tatai – Andrei Popescu, Andrei Grasu (1), Busecan Mihai, Antonio Pribanic (6), Viorel Fotache (4), Marius Sadoveac (1), Cristian Malmagro Viana (2), Bogdan Mihai, Patricio Martinez Chavez (1), Ivan Milas, Nikola Eklenovic (5), Alexandru Sabau, Steffen Stegavik (2), Daniel Bera (4).