Home » Handbal, International » Prima victorie pentru tricolori la Campionatul Mondial de handbal tineret din Brazilia! Romania-Qatar 32-31 (16-16)

romania handbal masculin under 21 Tricolorii au obtinut prima victorie la Campionatul Mondial de handbal under 21 disputat in Brazilia, dupa un meci extrem de disputat, castigat la limita cu 32-31.

Romania si Qatar s-au intalnit in primul joc din cea de-a doua etapa a grupei B. Qatar a castigat in  prima etapa cu 27-26, in fata Spaniei, in timp ce Romania a terminat la egalitate cu Portugalia, 26-26.

A fost inca un meci inceput mai greoi de tricolori, Qatar conducand cu 7-2 in minutul 10. Elevii pregatiti de Ovidiu Mihaila au egalat la 10 in minutul 20, cele doua echipe fiind la egalitate si la sfarsitul primelor 30 de minute de joc, 16-16.

Cele doua formatii au mers cap la cap si in repriza secunda, cea mai mare diferenta fiind doar de doua goluri. Cu 20 de secunde ramase de joc, Dan Racotea marcheaza din aruncare de la 9 metri, Romania preluand conducerea cu 32-31. Qatar nu a mai reusit sa marcheze la ultimul atac, iar tricolorii bifeaza prima victorie la Campionatul Mondial de handbal under 21.

Ramon Alin Somlea a fost cel mai bun marcator pentru Romania, cu 10 reusite, fiind urmat de Nicusor Negru cu 8 goluri si Ionut Nistor Ionita cu 6 goluri.

Asadar, dupa doua etape disputate, Romania are 3 puncte acumulate, iar in urmatorul joc va intalni nationala similara a Serbiei.

Romania: Ionut Iancu, Ciprian Bobeica – Roland Talmaier, Ionut Nistor Ionita , Nicolae Ungureanu ( 2), Dan Racotea (3), Mihai Militaru, Petru Stroe, Adrian Rotaru (2), Vlad Sincelean,  Ramon Somlea (10), Andras Szasz (1), Nicusor Negru (8), Gabriel Burlacu, Bogdan Manescu. Antrenor principal: Ovidiu Mihaila.

Evolutia scorului Qatar – Romania

Min 5: 4-1, min. 10: 7-2, min. 15: 7-5, min. 20: 10-10, min.25: 13-12, min. 30: 16-16, min. 35: 18-19, min. 40: 20-21, min. 45: 23-25, min. 50: 26-26, min. 55: 29-29, min. 60: 31-32.