Home » Fotbal, International » Cupa Ligii Angliei: Sunderland – Manchester United 2-1

Cupa Ligii Angliei: Sunderland – Manchester United 2-1

sunderland manchester city cupa angliei In prima partida din semifinalele Cupei Ligii Angliei, “lanterna rosie” din campionat, Sunderland, a reusit sa se impuna marti seara cu 2-1, pe teren propriu, in fata lui Manchester United, golul decisiv fiind marcat de Borini in minutul 64 din penalty.

Gazdele au intrat in avantaj la pauza, prin autogolul veteranului Ryan Giggs in prelungirile primei reprize. Oaspetii au egalat la 7 minute dupa pauza, prin reusita cu capul al fundasului Nemanja Vidic. Totusi, Sunderland beneficiaza de un penalty in minutul 63 la un contact intre Adam Johnson si Tom Cleverley, iar jucatorul imprumutat de la Liverpool, Fabio Borini, il executa calm pe David de Gea.

Acesta avea sa fie si golul decisiv al partidei, Sunderland reusind astfel sa invinga formatia Manchester United dupa 21 de meciuri directe fara victorie, ultima reusita datand din anul 2000. Pentru Manchester United este a treia infrangere consecutiva, lucru nemaintamplat pentru diavolii rosii din anul 2001.

Partida retur se va disputa pe “Teatrul viselor” pe 22 ianuarie, United avand nevoie de un succes chiar si cu 1-0 datorita golului inscris in deplasare.

Cealalta semifinala este programata astazi, de la ora 21:45 intre Manchester City si West Ham.

Etichete:, , , , , , , , , , ,