Home » Bacau, Handbal, National » Victorie la pas: Stiinta MD Bacau – Dinamo Bucuresti 35-21

Victorie la pas: Stiinta MD Bacau – Dinamo Bucuresti 35-21

stiinta md bacau dinamo bucuresti Stiinta M.D. Bacau a obtinut o victorie categorica in fata echipei Dinamo Bucuresti, bacauanii reusind o prestatie convingatoare inainte de intalnirea din Cupa EHF cu formatia suedeza IFK Kristianstad.

Oaspetii incep mai bine jocul, dar antrenorul Eliodor Voica solicita timeout la scorul de 3-5 si formatia bacauana isi intra apoi in ritm.

Cu Bondar si Fenici in crestere de forma, gazdele au la pauza un avantaj de 4 goluri, 16-12, ofensiva fiind punctul forte al bacauanilor in prima repriza.

In partea a doua a jocului, Stiinta isi mentine luciditatea in ofensiva, gratie si unei bune apararii, gazdele reusind sa marcheze deseori la actiuni din faza a-II-a. Cu Raducu Tamas si Stefan Grigoras providentiali in actiuni 1-1 cu ofensiva dinamovista, bacauanii marcheaza 12 goluri in 17 minute, primind doar doua. Spre final dinamovistii incep sa marcheze, dar gazdele isi pastreaza ritmul in atac, obinand o victorie consistenta atat ca joc, cat si ca rezultat, 35-21.

Pentru Stiinta Municipal Dedeman Bacau urmeaza un test dificil in cupa EHF, bacauanii avand duminica primul joc in dubla cu suedezii de la IFK Kristianstad, meciul tur fiind programat duminica, in deplasare.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Shota Tevzadze, Raducu Tamas, Stefan Grigoras – Iancu Dragos ( 1 gol), Mihai Bujor (1), Marius Bondar (6), Ionut Ramba (5), Vladimir Rusia (3), Gabriel Bujor (1), Cristian Ghita (3), Michelin Celestin, Uelington Da Silva Ferreira (4), Florin Dospinescu (1), Rares Paunica (1), Martin Johannson (5), Cristian Fenici (4).

Dinamo Bucuresti: Darius Makaria, Florin Dragomir – Razvan Rapciuga ( 3 goluri), Dorin Purcarea (2), Adrian Chirut (1), Florin Nicolae (3), Costel Manea (2), Alexandru Dimache (1), Mihai Cojocea, Marian Rapciuga (1), Liviu Mironescu (3), Adrian Drutu, Adrian Balut (4), Laurentiu Nitu, Ciprian Sandru (1), Marius Mocanu.